W gromadzie zuchowej

Najmłodszymi członkami naszej organizacji są zuchy. Do gromad zuchowych należą dziewczynki i chłopcy w wieku 6-10 lat. Oznaką przynależności zuchów do ZHP jest Znaczek Zucha, który otrzymują po złożeniu Obietnicy Zucha i noszą nad lewą kieszenią munduru.

W ZHP gromady zuchowe są zwykle koedukacyjne, liczą od kilkunastu do trzydziestu osób. Mogą skupiać zuchy w jednakowym wieku, albo dzieci z klas 0-3. Gromadzie przewodzi drużynowa lub drużynowy, czyli instruktor, który ukończył kurs drużynowych zuchowych i uzyskał w komendzie hufca zezwolenie na prowadzenie gromady w danym środowisku. Gromada spotyka się na zbiórkach, które odbywają się raz w tygodniu, w ustalonym dniu tygodnia i trwają zwykle 1,5-2 godz. Podczas zbiórek gromady zuchy wiele zadań wykonują w szóstkach, czyli małych grupach, na czele których stoi rówieśnik- szóstkowy. Szóstki bawią się jednak zawsze pod okiem dorosłego opiekuna.

Na zbiórkach gromady zuchy przede wszystkim bawią się w coś lub kogoś, zwykle robią to, zdobywając odpowiednie sprawności np. „leśnika”, „detektywa”, „czarodzieja”. Zdobywanie sprawności to trwająca kilka zbiórek zabawa, wypełniona fabułą, w którą wplecione są gawędy, gry, ćwiczenia, wycieczki, piosenki, tańce (pląsy).

(ABC Rodzica, Łódź 2011)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *